Boyut

Edremit'te Toplantı

edremit_toplanti

Edremit'te düzenlenen “2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü” konulu toplantıya katılım sağlandı.

 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) tarafından Balıkesir’in Edremit ilçesinin Güre Beldesi’nde “2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü” konulu toplantı yapıldı. Bu toplantıya bakanlığımızı temsilen Müsteşar Yardımcımız Dr. Ferhat ŞELLİ ve Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcımız Dr. Talat ŞENTÜRK katılmışlardır. Kurumumuzu temsilen müdürümüz Dr. Ünal KAYA ve Balıkesir İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden yetkililer katılmışlardır. Toplantıda çeşitli ticaret odaları, borsaları, zeytin ve zeytinyağı üretici firmaları da yer almışlardır.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Başkanı Metin Ölken 2023 ihracat hedefine ulaşmak için tanıtımın önemine dikkati çekerek, ZZTK tarafından bugüne kadar yapılan tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdi. ZZTK'nın 2007 yılından bugüne 18 yurt dışı, 1 yurt içi fuara ve 12 yurt içi ve 12 yurt dışı organizasyona katıldığını, fuar katılımı yapılan ülkelerde ihracat oranlarında artış sağlandığını belirtmiştir. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli ise çok eleştirilmelerine rağmen, doğru bildiklerini söylemeye devam edeceğini belirterek, "İhracatçının en büyük sıkıntısı haksız rekabete maruz kalmak. Bu haksız rekabetin önüne geçilmesini istediklerini belirtti.

Müsteşar Yardımcımız Dr. Ferhat ŞELLİ ise Tarım ürünlerde ihracatımızın 15,5 milyar dolar olduğunu belirtti. Ülkemizin tarım ekonomisi olarak Dünyada yedinci sırada olduğumuzu açıkladı. İki üründe kota olduğunu bunlardan birinin süt diğerinin ise zeytinyağı olduğunu ifade etti. Zeytin ağacı varlığının artması teşvik verdiklerini ve bu sayede 90 milyon olan ağaç sayımızın 170 milyona çıktığını söyledi. Zeytinyağı üretim sürecince verdikleri toplam destek türleri kalem kalem açıkladı. Ayrıca yeni ürüne yatan ağaçlarda beraber gelecek yıllarda rekoltenin daha da artacağını ve bu rekolteye karşılık tüketiminin ve ihracatın artırılması konusunda stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Panel kısmında ise özellikle Prof Dr. Yahya LALELİ zeytinyağının önündeki sorunları ve çözüm yollarını ortaya koydu. Ayrıca zeytinyağı ve sağlık arasındaki ilişkileri ortaya koyan yayınlar hakkında bilgi verdiler.

Panelden sonra hasat şenliği için ağaçlar hasad edildi ve zeytinyağı işletmesi gezildi.